Bėrimai, paraudimai ir sausumas šaltuoju laikotarpiu: gydytojos rekomendacijos

Paskelbta: 2023-01-02

Šaltasis metų laikas daugeliui asocijuojasi ne tik su šventėmis, bet ir su paūmėjusiomis odos problemomis. Nors daugelis mano, kad odos būklė suprastėja tik pas tuos, kurie jau yra turėję problemų praeityje, tiesa – visiškai kitokia. Bėrimai, išsausėjimas ir kitos problemos gali atsirasti net pas tuos, kurie džiaugėsi idealia odos būkle iki šiol. Kodėl? Yra daugybė priežasčių – nuo nevaldomų išorės veiksnių iki dažnai daromų odos priežiūros klaidų. Klinikos „Estetus“ gydytoja dermatovenerologė Gondinga Šliuževičienė dalinasi patarimais ir procedūrų rekomendacijomis, kurios padės jums tinkamai pasirūpinti savo oda šiuo žvarbiu laikotarpiu!

bėrimai, paraudimai, sausa oda

Lazerinės ir estetinės dermatologijos klinikos „Estetus“ gydytoja dermatovenerologė Gondinga Šliuževičienė sako, kad dėl drastiškos temperatūrų kaitos, pakitusios oro drėgmės, šalčio, sauso šildomų patalpų oro, sumažėjusio ultravioletinių spindulių kiekio ir su juo susijusių vitaminų D pokyčių organizme šaltuoju periodu gali paskatinti odos problemas net ir tiems, kurie iki tol džiaugėsi jos sveikata.

„Tie patys išorės faktoriai, kartu su individualiais genetiniais ir epigenetiniais veiksniais lemia dažniausiai pasireiškiančias odos problemas – padidėjusį jos sausumą, įvairios kilmės uždegimus, egzemas ir tokių specifinių lėtinių susirgimų kaip aknė, rožinė, atopinis bei seborėjinis dermatitas paūmėjimus. Šaltuoju metų laiku neretai žmones ištinka ir alerginės reakcijos – kitas specifinis susirgimas, kurį lemia odoje esantys neuromediatoriai, į šaltį ar drėgmę sureagavę kaip į kontaktinį alergeną. Dėl šios priežasties pasireiškia įvairūs bėrimai ir odos problemos, būdingos kitos kilmės alerginėms reakcijoms“,– įspėja G. Šliuževičienė.

Ligų paūmėjimus skatina ir stresas

Gydytoja dermatovenerologė sako, kad lėtinių ligų paūmėjimą galima sieti ir su amžiumi, nes vyresnė oda yra plonesnė, linkusi sausėti bei sudirgti. Amžius didesnę įtaką turi moterims, kurios patiria hormonų svyravimus.

„Šaltuoju metų laiku lėtinės ligos paūmėti gali ir dėl to, kad odos priežiūros rutina yra netinkama, specifiškai nepritaikyta sezonui, perteklinė arba tokios visai nėra. Klaidų, skatinančių odos ligų paūmėjimą yra ir daugiau – nevaldomas patiriamas stresas, sėslus gyvenimo būdas, skurdi mityba, nepakankamas per parą suvartojamas vandens kiekis. Dėl šių priežasčių oda laikui bėgant ima silpti ir tampa lengviau pažeidžiama išorės veiksnių“,– teigia G. Šliuževičienė.

Gydytoja dermatovenerologė akcentuoja, kad kartais ligos paūmėjimai gali įvykti spontaniškai dėl odos fiziologijos: jos tipo, fototipo ir t.t. 

Gydymo sėkmė – paciento rankose

G. Šliuževičienė sako, kad susidūrus su odos problemomis ar jos ligų paūmėjimu svarbu nedelsti, neužsiimti savigyda ir kreiptis pagalbos į odos ligų specialistą, kuris pokalbio su pacientu metu įvertins nusiskundimus, būklę, odos tipą, gretutinių ligų įtaką, o apčiuopos bei dermatoskopijos būdu – atsiradusius pakitimus.

Atsižvelgdamas į visa tai, gydytojas sudarys individualų odos gydymo ir priežiūros planą – kompleksinį paketą, į kurį gali būti įtrauktos tarpusavyje derinamos atitinkamos rekomendacijos pacientui, medikamentinis gydymas ir tokios mechaninio poveikio priemonės kaip įvairios procedūros bei lazerinės terapijos.

„Pacientams visada akcentuoju tai, jog didelę įtaką gydymo proceso sėkmei kuria jie patys ir patariu, kaip jie gali prie to prisidėti – reguliariai užsiimti fiziniu aktyvumu, sveikai ir subalansuotai maitintis, per parą išgerti tiek vandens, kiek reikia atitinkamo svorio žmogui. Taip pat primenu apie būtinybę griežtai laikytis tokios priežiūros rutinos, kai pirmoje dienos pusėje naudojamos priemonės, padedančios atkurti odos drėgmę, tausoti ir apsaugoti barjerinę (apsauginę) plėvelę, o antroje dienos pusėje oda valoma ir drėkinama bei aplikuojamos priemonės, stabdančias senėjimo procesą“, – teigia gydytoja dermatovenerologė.

veido priežiūra

Anot G. Šliuževičienės, neretai pacientai nenori ar bijo vartoti medikamentus, todėl kartu su rekomendacijomis gali būti skiriamas įvairių procedūrų kursas, kuris leidžia išvengti agresyvesnio gydymo ir pasiekti gerų rezultatų per trumpą laiką, o teigiamą efektą pajusti jau po pirmosios procedūros.

„Pacientams visada akcentuoju tai, jog didelę įtaką gydymo proceso sėkmei kuria jie patys ir patariu, kaip jie gali prie to prisidėti – reguliariai užsiimti fiziniu aktyvumu, sveikai ir subalansuotai maitintis, per parą išgerti tiek vandens, kiek reikia atitinkamo svorio žmogui. Taip pat primenu apie būtinybę griežtai laikytis tokios priežiūros rutinos, kai pirmoje dienos pusėje naudojamos priemonės, padedančios atkurti odos drėgmę, tausoti ir apsaugoti barjerinę (apsauginę) plėvelę, o antroje dienos pusėje oda valoma ir drėkinama bei aplikuojamos priemonės, stabdančias senėjimo procesą“, – teigia gydytoja dermatovenerologė. Anot G. Šliuževičienės, neretai pacientai nenori ar bijo vartoti medikamentus, todėl kartu su rekomendacijomis gali būti skiriamas įvairių procedūrų kursas, kuris leidžia išvengti agresyvesnio gydymo ir pasiekti gerų rezultatų per trumpą laiką, o teigiamą efektą pajusti jau po pirmosios procedūros.

Skaitykite daugiau: https://www.lrytas.lt/sveikata/gyvenu-sveikai/2022/12/09/news/berimai-paraudimai-ir-sausumas-gydytoja-atsake-kaip-isvengti-odos-problemu-saltuoju-laikotarpiu-25423172